Menu

הקואליציה לבטחון תזונתי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הכינוס הראשון של השדולה לביטחון תזונתי בכנסת ה-19 בראשותו של חה"כ בוז'י הרצוג ובהשתתפות הקואליציה לביטחון תזונתי התקיים אתמול (ב', 20.5) בצהריים בכנסת תחת הכותרת "ישראל 2013-14 – התקציב לביטחון תזונתי"

בדיון עם השדולה לבטחון תזונתי ונציגי ארגונים חברתיים: שר הרווחה התחייב להעביר 200 מליון ש"ח לביטחון התזונתי ועוד 300 מליון ש"ח לטיפול באוכלוסייות המוחלשות בישראל

שר הרווחה ח"כ מאיר כהן אתמול בכינוס הראשון של השדולה לביטחון תזונתי בכנסת: " המציאות בישראל אף קשה יותר ממה שחשבתי. יש האומרים לי שאין בישראל תמותה מרעב, להם אני עונה: "אז אתם רוצים שנגיע לכך?… שלחנו מכתב נוסף לשר האוצר שבו אנו מבקשים לאשר קבלת קצבאות לאלו שנמצאים בעומק סולם העוני. ובנוסף חייבים לדבר על מס הכנסה שלילי."

הכינוס הראשון של השדולה לביטחון תזונתי בכנסת ה-19 בראשותו של חה"כ בוז'י הרצוג ובהשתתפות הקואליציה לביטחון תזונתי התקיים אתמול (ב', 20.5) בצהריים בכנסת תחת הכותרת "ישראל 2013-14 – התקציב לביטחון תזונתי". בכינוס השתתפו שר הרווחה חה"כ מאיר כהן, יו"ר המועצה לביטחון תזונתי פרופ' דב צ'רניחובסקי, חברי הכנסת אורי מקלב, אראל מרגלית, ועדי קול וכן שורה ארוכה של ארגונים חברתיים, עמותות סיוע, נציגים של איגוד העובדים הסוציאליים ומחלקות הרווחה בשלטון המקומי, פעילים חברתיים ועוד.
יו"ר השדולה ולשעבר שר הרווחה והשירותים החברתיים חה"כ יצחק הרצוג: "לדאבוני מצב השכבות החלשות בישראל קשה. כל הנוכחים בכינוס יודעים זאת. עלינו לפעול יחד במסגרת השדולה על מנת לבנות תוכנית עבודה יסודית שתשכיל ליצור שינוי בר קיימא. אני מברך את כל הנוכחים על העבודה והמאמץ  שאתם משקיעים. התחייבות הממשלה להקציב 200 מיליון שקלים בבסיס התקציב לביטחון תזונתי היא מפתח לשינוי. בעיית הביטחון התזונתי היא לא של שר הרווחה, מדובר בבעיה לאומית שהממשלה כולה צריכה לפתור אותה."
שר הרווחה, חה"כ מאיר כהן ציין: "המציאות היא קשה כפי שכולנו יודעים, אנו עובדים על מנת ליצור מסגרות עבודה ראשוניות לתוכנית מאבק מקיפה בעוני. משרד הרווחה זכה בעוד 300 מיליון שקלים לטיפול בשכבות החלשות במטרה לתת מענה לטיפול בסוגיות קשות דוגמת זנות ילדים ועבריינות קשה, ועוד 200 מיליון שקלים לביטחון תזונתי. אני אקים בימים הקרובים מועצה בה אני קורא לחברי הקואליציה לביטחון תזונתי לקחת בה חלק פעיל. אנחנו זקוקים לכם, אני צריך כל עזרה. אני מבין שהמציאות אף קשה ממה שתיארתי. יש האומרים לי שאין בישראל תמותה מרעב, להם אני עונה: "אז אתם רוצים שנגיע לכך?".
"אני מודאג מהמצב של משפחות בהם שני בני הזוג עובדים ולמרות זאת חיים מתחת לקו העוני. שואלים אותי מדוע הצבעתי בעד התקציב, ואני רוצה לומר לכם ששלחנו מכתב נוסף לשר האוצר שבו אנו מבקשים לאשר קבלת קצבאות לאלו שנמצאים בעומק סולם העוני. ובנוסף אמר שיש להרחיב את מנגנון מס הכנסה שלילי"

עוד הוסיף: "אסור לנו להגיע למצב שיהיו ילדים רעבים בבית הספר או בתוך הבתים שלהם. אנו נפעל בתבונה על מנת לעשות שימוש משכיל בתוספת של 500 מיליון שקלים למשרד הרווחה על מנת לפעול למגר את העוני".

דב צ'רניחובסקי, יו"ר המועצה לביטחון תזונתי ציין: "אני קורא לממשלה במסגרת התקציבים שהזכירו להפשיר תקציבים שכבר קיימים על מנת לסייע בהרחבת הסקרים והמחקרים שיאפשרו לעשות בדיקה מעמיקה לגבי מצבנו בישראל. כמה אנשים רעבים בישראל? מה גודל הבעיה? אנחנו כמעט מדינה מפגרת בנושא זה. חסרים לנו נתונים בסיסיים בלעדיהם אנו לא יכולים  להפעיל מדיניות אחראית."

"על הממשלה לבדוק להפעיל מס ערך מוסף דיפרנציאלי על מזון, לבדוק שוב את הגזירה של ביטול קצבאות הילדים ולהעניק אותן בצורה דיפרנציאלית וחכמה. לבעיית העוני יש השלכות הרות גורל שמובילות לבעיות בריאות קשות בקרב ילדים, נשים הרות, קשישים – אנחנו נחלשים, חייבים לפעול לשנות זאת."

נציגי הארגונים החברתיים הציגו את המציאות אליה הם נחשפים בעבודתם השוטפת והציגו מספר מודלים לפתרון הבעייה.

יו"ר ומייסד ארגון לקט ישראל –  ג'וזף גיטלר, הציג את המציאות האבסורדית בה במדינה בה כה רבים זקוקים למזון, 30-50% מהמזון בישראל מושמד עוד לפני שהוא מגיע לצרכן הקצה. לדבריו: "הצלת מזון היא מפתח למניעת בזבוז משווע של מזון בריא ומזין אותו צריך להציל ולספק לנתמכים."

ערן וינטורב מנכ"ל ארגון לתת מוסיף: "ההתחייבות שנתן היום שר הרווחה מאיר כהן, להקצאת חצי מיליארד ש"ח לטיפול באוכלוסיות מחולשות החיות בעוני, ומתוכם 200 מיליון ש"ח ייעודיים לנושא אי הביטחון התזונתי היא צורך השעה ומהווה צעד חשוב להקלת סבלם של החיים בעוני. אנו מקווים שהממשלה תגבש תכנית חירום לאומית לטיפול בעוני ותציב יעד לצמצום העוני בתקציב המדינה, כדי שהחברה הישראלית תוכל להיחלץ מהמצב החמור שהיא שרויה בו, עקב מדניות ממשלתית אנטי חברתית בשני העשורים האחרונים."

המוקד לביטחון תזונתי  בירך על היוזמה להקצות 200 מליון שקל לקידום הביטחון התזונתי בישראל.  עם זאת לטענתם , 200 מיליון ש"ח הם טיפה בים במיוחד נוכח הקיצוצים הגדולים והעלאת המיסים, שאין ספק שיגדילו את המימדים של בעיית חוסר הביטחון תזונתי בישראל. דרושים מיליארדים, לשם פיתוח מדיניות כוללת, שיטתית וארוכת טווח לסיוע לנפגעים מהבעיה ול"הסרת חרפת רעב מישראל" . אנו מציעים שהכספים והמאמצים בשלב זה ייועדו לקידום שתי מטרות עיקריות: הרחבת מפעל ההזנה במערכת החינוך, ופיתוח קווי מדיניות ותשתית לתכניות ממשלתיות לטיפול בבעיית חוסר הביטחון התזונתי.

סמנכ"ל ארגון "ידיד", שיזם את הקמת השדולה והקואליציה לבטחון תזונתי, רן מלמד, אמר כי שלושה עקרונות מרכזיים חייבים להוביל את הפתרון לבעיית הבטחון התזונתי בישראל. האחד – שיתוף פעולה בין הממשלה למגזר השלישי (חברה אזרחית) בחסות הכנסת, שיתוף פעולה בין משרדי ומינוף נושא הבטחון התזונתי כמקדם תעסוקה ומייצר מקומות עבודה.

בדברי הברכה של יצחק הרצוג לכינוס, ציין כי "אנו נחשפנו למידע רב, תפקיד השדולה בשיתוף של כל המעורבים בכך לוודא שהממשלה עומדת בהבטחתה לספק כספים לשינוי המציאות הקשה בישראל. "

כנסת

מימין לשמאל: שלמה בוחבוט, יו"ר המרכז לשלטון מקומי, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, שר הרווחה ח"כ מאיר כהן , דב צ'רניחובסקי, יו"ר המועצה לביטחון תזונתי

 

 קבוצת הארגונים הלוקחת חלק בשדולה לביטחון תזונתי,  מורכבת משורה של ארגונים שחברו במטרה משותפת לקדם יחדיו את בעיית אי הביטחון התזונתי בישראל.

ביו הארגונים השותפים: אג'יק – מכון הנגב, המוקד לביטחון תזונתי, מחלקת תזונה ודיאטה הדסה עין כרם, התנועה הרפורמית בישראל, "ידיד" – מרכזי זכויות בקהילה, לקט ישראל, ארגון לתת, סנגור קהילתי ושתי"ל.

 

לפרטים נוספים: יעל בן-חמו , דוברת השדולה לבטחון תזונתי , 052-7433534, [email protected]

 

מיכל אלדר דוברת ארגון לתת 052-7706668

רן מלמד סמנכ"ל ארגון "ידיד" 0545-902096

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות אחרונות

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

קבלו מאיתנו ניוזלטרים ועדכונים במייל על פעילות הארגון, על הצלת מזון ועל דרכים לעשות שינוי

עקבו אחרינו

סדנאות תזונה בריאה

זה בריא גם לכיס שלנו

לפרטים והרשמה לסדנאות התזונה של לקט ישראל

הרשמו כאן

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

הצטרפו לעשרות אלפי אנשים מרחבי העולם המקבלים מאיתנו ניוזלטרים ועדכונים במייל על פעילות הארגון, על הצלת מזון ועל דרכים לעשות שינוי.

לוגואים-לפוטר-07.2021
לקט ישראל

לקט ישראל