Menu

ארגון לקט ישראל שותף לפרויקט ראשון מסוגו

ארגון לקט ישראל משקיע בדור העתיד

אנחנו בלקט ישראל שמנו לנו למטרה להשקיע בדור הצעיר, לסייע ככל שניתן בחינוך לתזונה בריאה ומזינה, להעמיק את השיח על קיימות, בזבוז, אובדן והצלת מזון, כי אנו מאמינים שהשינוי האמיתי מתחיל בדור הצעיר.

חברנו למכללה האקדמית בוינגייט, העובדת בשיתוף פעולה זו השנה השלישית עם בית הספר היסודי שז”ר בנתניה, ונוצר יחד שיתוף פעולה ייחודי, במטרה להנחיל לתלמידיו ערכים של אורח חיים פעיל ובריא, בשעות הלימודים ובשעות הפנאי בשילוב אספקת מארז לקט ירקות ופירות.

מחלום למציאות

ורד עזריה, מנהלת בי”ס שז”ר, מספרת על שיתוף הפעולה עם המכללה האקדמית בוינגייט. “התלמידים יוצאים ללמוד במכללה עצמה, במעבדות, במתקנים, הם לומדים כל מה שקשור לתנועה, תזוזה, לאורח חיים בריא בשילוב חינוך גופני”. ורד מתארת כיצד ד”ר סיגל אילת אדר, ראש החוג לקידום אורח חיים פעיל ובריא במכללה, סיפרה לה על לקט ישראל ועל מחלקת תזונה ואיכות בארגון ומיד החליטו להיפגש במטרה לבחון שיתוף פעולה. “הגעתי לביקור במרכז הלוגיסטי של לקט ישראל ופשוט נדהמתי, סיפרתי לסמדר הוד עובדיה, מנהלת המחלקה, על בית הספר והיא סיפרה לי על לקט ישראל ומשם התחלנו לחלום יחד”. סמדר וורד נפגשו עם הצוות של וינגייט והחלו בבניית התוכנית.

השינוי מתחיל בדור הצעיר

תכנית “בריא לי” מטרתה להטמיע בקרב כל תלמידי בית הספר, ההורים וצוות בית הספר שילוב של תזונה נכונה, פעילות גופנית ואורח חיים בריא במהלך היום יום שלהם. הפרויקט מתמקד במספר תחומים עיקריים: הקניית הרגלי תזונה נבונה, תנועה של הגוף לאורך כל היום, שיפור ביצועים ספורטיביים ואספקת ירקות ופירות טריים ומזינים על ידי לקט ישראל.

“אנחנו רוצים להפוך את בית הספר הזה לבית ספר שבו נושמים בריאות” אומרת ד”ר אדר, לטובת העניין הנהיגו בבית הספר מספר פעילויות כמו הפסקה פעילה, הוספת שעה של פעילות גופנית ביום- מעבר למה שמשרד החינוך נותן. בנוסף, יוזמות של פעילויות משולבות הורים וילדים גם אחרי שעות הלימודים וכל זאת במטרה שהספורט יעזור להם למקסם את היכולות שלהם.

ד”ר בשמת סקאי, רכזת ההכשרה להוראה בחינוך העל יסודי במכללה האקדמית וינגייט והפרוייקטורית של המיזם המשותף מספרת שהסטודנטים מלווים את ילדי בית הספר לאורך כל השנה, הם המורים שלהם לחינוך גופני ומהווים עבורם מודל לחיקוי. בסוף, המטרה היא רב תחומית, “הוכח שפעילות גופנית מייצרת סינפסות במוח ואין כל ספק שאדם שהוא פעיל גופנית, יהיו לו גם ביצועים קוגניטיביים טובים יותר” הציפייה שלה היא לראות שינויים בציונים, בהבנה, ביכולת הריכוז ואף במצב הרוח.

ד”ר אילת אדר סיפרה שלילדים לא הייתה כלל מודעות לנושא של איכות חיים וזו בעצם המטרה של הפרויקט. “אנחנו עושים מחקר אקדמי מדעי כדי לבדוק האם חל שינוי בהרגלים, בידע והאם חל שינוי באקלים הבית ספרי”. כאמור, התוכנית מלווה במחקר שאת תוצאותיו ומסקנותיו נוכל לראות בעתיד הקרוב, אך כבר עכשיו ניתן לראות שחל שינוי בהתנהלות היום יומית של הילדים, בבית הספר וגם מחוצה לו.

כשהגוף בריא הנפש בריאה

אסתר ביינו, אמא של שנאל מבית ספר שז”ר וראש הנהגת ההורים מספרת שהפרויקט תרם מאוד לשיפור הקשר בינה ובין ביתה. “זה מתחיל כבר מפתח הבית, כששמים לנו מחוץ לדלת ארגז של פירות וירקות. שנאל יודעת שזה עבורה, היא מחכה לזה וזו הרגשה ממש כיפית”. הן פותחות את הארגז ומיד חושבות מה ניתן להכין מכל המבחר, זה מייצר דיון משותף, חשיפה לפירות וירקות שהן לא הכירו, טעמים חדשים.

“זה לא רק לדבר על זה, זה ממש להנגיש להם את זה. יש הבדל בין זה שאמא ואבא קונים ירקות ופירות ושמים במקרר או בקערה, לבין זה שמגיע משלוח לפתח הבית שלי, והוא מיועד אליי” הוסיפה ורד. הילדים מחכים לזה, נרגשים להכין דברים יחד עם ההורים מכל הלקט הזה שקטפו במיוחד עבורם. בית הספר מודיע להם מראש שצפוי להגיע משלוח, שולחים להם מתכונים מיוחדים. כל המערך הלימודי תומך במיזם: בשיעור מדעים הם לומדים על הירקות והפירות שהיו בארגז, על האנטומיה שלהם, איך מגדלים אותם, ומה היתרונות הבריאותיים שלהם. בשיעור אנגלית הם לומדים אוצר מילים רלוונטי לאותם פירות וירקות, בשיעור אומנות מכינים יצירות סביב אותו הלקט, יש פה מערך שלם שנבנה סביב אותו לקט חקלאי ורעיונות חדשים שעולים ומיושמים לאורך הדרך. “אנו מאמינים שכשהגוף בריא, הנפש בריאה ואז התלמיד יכול לקדם הישגים לימודיים, חברתיים ורגשיים”.

בנוסף, תלמידי בית הספר וההורים משתתפים בסדנאות התזונה של לקט ישראל, הסדנאות מועברות במסגרת יום הלימודים על ידי דיאטנית מוסמכת, עוסקות בנושאים שונים הקשורים בתזונה נכונה ומשלבות גם התנסות מעשית בהכנת מתכונים משותפת.

אסתר מספרת שהיא מהעדה האתיופית ולא כולם משתמשים למשל בסלרי “קבלנו סלרי, בדקתי בגוגל מה אפשר לעשות איתו והחלטנו להוסיף אותו למרק, זה ממש טעם חדש עבורנו והמרק באמת יצא מצוין”. היא משתפת שתקופת הקורונה ובעיקר הסגרים היו מאוד מאתגרים, אבל הכנת המזון יחד עם ביתה היוו עבורה פעילות מעשירה ומלמדת. עוד אמרה שהיא מדברת עם הורים רבים והם מאוד נלהבים מהפרויקט, שולחים מתכונים בקבוצות ווטסאפ, הילדים מדברים ביניהם מה אמא הכינה, מה הכינו יחד. אחד הדברים החשובים שאסתר תיארה הוא ששנאל מצטרפת אליה להליכה לפחות פעם בשבוע, משהו שלא הייתה עושה קודם לכן. “הפרויקט הזה הכניס הביתה שלנו מודעות. השילוב בין פעילות גופנית לבין אוכל בריא הוא שילוב מנצח ולקט ישראל בהחלט תורם לזה”.

דולית מאירי, יועצת בבי”ס שז”ר: “לתוכנית הזאת יש השפעה הרבה מעבר לבריאות, היא מזמנת מפגש משפחתי בין הורים וילדים, מייצרת הזדמנות ליצירת קשרים רגשיים ומודעות לתזונה בריאה שבאה לידי ביטוי אפילו בבחירה מה לשים בבוקר בתוך הכריך”.

אסתר מקבלת פניות רבות מיו”ר בבתי ספר אחרים שמבקשים לדעת כיצד ניתן לחבור לוינגייט וללקט ישראל. היא מאמינה שלאחר שיקבלו את תוצאות המחקר יוכלו ליזום פרויקטים דומים בבתי ספר נוספים בנתניה.

ורד סיכמה ואמרה “הייתי ממליצה לכל בתי הספר לאמץ את המודל הזה. כולם רוצים להגיע וללמוד עליו. בסוף, אנחנו מנגישים את זה לילדים, לא רק מנגישים מידע אלא ממש מביאים את זה עד לפתח ביתם, ובקריצה- ישר לפה”.

"הרבה יותר קל לפרק אטום מאשר לשנות הרגלי בריאות"

בפרפרזה על משפטו המפורסם של אלברט איינשטיין, ד”ר אילת אדר סיכמה את דבריה והוסיפה, שהדבר החשוב ביותר שייצא מהפרויקט הזה הוא שינוי הרגלי הצריכה של מזון בריא, בדגש על פירות וירקות, והשינוי בהרגלי הבריאות של הילדים לטווח הארוך ובעיקר לאחר סיום הפרויקט בבית הספר.

ד”ר סקאי חתמה את דבריה בציטוט שבחרה לכתוב גם בחתימת המייל שלה: “The secret of living is giving “. מבחינתה כשהילדים מגיעים למכללה ולומדים בכיתות חדישות, במעבדות, עצם הטיול והחוויה, המתנות הקטנות שהם מקבלים והתחושה שהם מאושרים ואסירי תודה- זה הכל בשבילה.

סמדר הוד עובדיה, מנהלת מחלקת תזונה ואיכות של לקט ישראל ושותפה מלאה לפרויקט סיכמה את הדברים מנקודת מבטה והתייחסה לא רק לדור הצעיר, אלא כמה דורות קדימה. “הבחירות שלנו היום ישפיעו על הילדים שלנו ועל הילדים של הילדים שלנו. אנחנו יודעים שתזונה היא לא רק מה שאנחנו אוכלים עכשיו, אלא זה מתחיל עוד בתזונה של האם במהלך ההיריון. זוהי השפעה רב דורית”. עוד אמרה כי הייחודיות של הפרויקט היא בשילוב שבין חינוך לתרגול: למידה על תזונה נכונה והאפשרות לתרגל בבית עם מארזי הירקות, היציאה ללימודים במכללה האקדמית בוינגייט יחד עם תוספת שעות הפעילות הגופנית במערכת. שילוב שמאפשר יצירת שינוי אמיתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

הצטרפו לעשרות אלפי אנשים שכבר מקבלים מאיתנו עדכונים שוטפים על פעילויות הארגון וכיצד ניתן לסייע.

עקבו אחרינו

סדנאות תזונה בריאה

זה בריא גם לכיס שלנו

לפרטים והרשמה לסדנאות התזונה של לקט ישראל

הרשמו כאן

שילחו ברכה
והצילו ארוחה

שילחו כרטיסי ברכה מקוונים למשפחה וחברים וסייעו לנו להציל מזון

ריכשו כרטיסי ברכה מקוונים

בשבילכם אלה אגורות

בשבילם אלה ארוחות

עגלו אגורות בכל רכישה בכרטיס האשראי למען הצלת ארוחות

עגלו לטובת לקט
לקט ישראל

לקט ישראל

דילוג לתוכן