• באנר וחתימה אנשי האדמה 20242
  • חתימת-מייל-שבועות-HEB
Menu

לראשונה בישראל, נחקק חוק המעודד הצלת עודפי מזון

לאחר עשר שנים של עבודה אינטנסיבית, עברה בקריאה שלישית הצעת החוק שתהפוך על פניה את פעילות הצלת המזון בישראל.

היום אושרה פה אחד במליאת הכנסת הצעת החוק לעידוד הצלת עודפי מזון בקריאה שניה ושלישית. הצעת חוק זו קודמה במרץ על ידי יוזמיה, חברי הכנסת אורי מקלב, משה גפני, יחיאל חיליק בר, אורלי לוי אבקסיס, שולי מועלם ומרדכי יוגב בסיוע לקט ישראל.

מטרת החוק

עם השנים, גדלה האוכלוסייה הסובלת מאי ביטחון תזונתי, עמה נמנים גם ילדים רבים. גופים שעוסקים בתחום המזון, כגון: מסעדות, אולמות אירועים, חדרי אוכל במפעלים, רשתות שיווק ובתי מלון נמנעים מלתרום עודפי מזון שנשארים ברשותם ומעדיפים להשליכם לפח האשפה. מחשש שתוטל עליהם אחריות אזרחית או פלילית בשל נזק שייגרם מהמזון שנתרם.

מטרת החוק 'לעידוד הצלת עודפי מזון' היא הגנה על תורמי מזון ועמותות מזון, העומדים בסטנדרטים של בטיחות מזון, מפני תביעה פלילית ואזרחית על תרומותיהם.

אז מה בעצם החוק קובע?

נקבע כי מי שתורם מזון לארגונים לחלוקת מזון, וכן ארגונים לחלוקת מזון המובילים, מחזיקים או מחלקים תרומות מזון, לא יישאו באחריות אזרחית או פלילית לנזק שנגרם עקב תרומת המזון, אם הם פעלו בהתאם להוראות כל דין החלות עליהם ולא התרשלו.

עוד נקבע כי שר הבריאות יעניק אחת לשנה אותות הוקרה לעסקים התורמים מזון לארגונים לחלוקת מזון על פי קריטריונים שיקבע.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "כ-25% מהאוכל שמכינים במסעדות, אולמות אירועים, חדרי אוכל מפעליים, בסיסים צבאיים, רשתות שיווק ובתי מלון – נזרק. הסיבה העיקרית לכך שמוסדות אלו אינם מוכנים לתרום את המזון במקום להשליכו לפח, היא החשש מחשיפה לתביעות. לפי חוק האחריות למוצרים פגומים, התש"ם–1980, האחריות לפיצויים על נזק גוף שנגרם כתוצאה מפגם במוצר, לרבות מזון, מוטלת על היצרן. כמו כן, נטל ההוכחה נופל על היצרן להוכיח כי הפגם נוצר לאחר שהמוצר יצא משליטתו. זהו נטל כבד אשר מביא לכך שבעלי המוסדות האמורים מעדיפים שלא להסתכן בתרומת המזון העודף."

מה אומרים על החוק החדש?

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף: "החוק הזה הוא לא רק לעניים, אלא גם לאוכלוסייה שלא מצליחה למלא את צרכיה, והמערכת הממשלתית לא מצליחה להגיע אליהם. אני חייב לציין שאוי ואבוי לנו אם המהלך הזה יחליף את הממשלה, שחייבת לספק מזון לילדים שלנו במוסדות ומסגרות."

"על פי ההערכות, החוק ישלש את היקף תרומות המזון וירחיב את פעילות הצלת המזון."

ח"כ אורי מקלב: "החוק הזה יעשה מהפכה בכל נושא השמדת מזון מבתי מלון, מסעדות, אולמות שמחה, שירותי קייטרינג וכו', אוכל שיגיע לאלפי נזקקים מידי יום. לא מדובר בשאריות אלא אוכל שלא עבר את פתח המטבח ועדיין נמצא במגשים. מדובר בסכומים אדירים. אנחנו רוצים שבמקום שהאוכל יושלך לאשפה הוא יגיע לנזקקים. השחתת מזון זה נזק כלכלי וחברתי שבסופו של דבר גם משחית את הנפש."

ח"כ חיליק בר: " החוק החברתי החשוב הזה הוא בגדר מהפכה של ממש. אחרי שנים של עבודה, החוק מסדיר סוף סוף את תחום הצלת ותרומת המזון בישראל, ומסיר את עננת התביעה המרחפת מעל תורמי המזון. בכל שנה נזרקים כ-1.2 מיליון טון ובשווי של 8 מיליארד ₪ (!) של מזון ראוי למאכל. אתם יודעים כמה ארוחות ערב, כמה משפחות וכמה ילדים אפשר להאכיל אפילו עם חצי מהכמות הזו? הצעת חוק זו גם מצילה מזון, גם מונעת בזבוז מזון וגם מעבירה אותו למי שידם אינה משגת״.

"אנו מצרפים את מדינת ישראל למדינות הרבות שכבר הסדירו את הנושא בחוק לטובת המאבק בבזבוז המזון ולצמצום הפערים בחברה הישראלית."

ח"כ מירב בן ארי: "החוק הזה, שהוא חוק היסטורי וחוק חשוב, מעבר לעזרה ולתרומה לנזקקים – גם בעצם מאפשר לתרום מזון שיגיע למקומות הנכונים, אבל לא חלילה יטיל אחריות נזיקית או פלילית על מי שבסך הכול רוצה לתרום."

ח"כ שולי מועלם: "זו הזדמנות אדירה לכולנו לתת מענה נוסף לחוסר הביטחון התזונתי ולצמצם עוד פער בפערים החברתיים במדינת ישראל. אנו מצרפים את מדינת ישראל למדינות הרבות שכבר הסדירו את הנושא בחוק לטובת המאבק בבזבוז המזון ולצמצום הפערים בחברה הישראלית."

גידי כרוך, מנכ"ל ארגון לקט ישראל, מספר על חשיבות החוק: "חוק עידוד תרומות מזון פותח פתח למאות ארגונים וחברות עסקיות שכיום אינם לוקחים חלק בתרומות מזון בשל חוסר הוודאות לגבי הגנה מפני תביעות. על פי ההערכות, החוק ישלש את היקף תרומות המזון וירחיב את פעילות הצלת המזון. זוהי הזדמנות אדירה לתת מענה לחוסר הביטחון התזונתי ולצמצם פערים חברתיים בישראל.

אנו בלקט ישראל נמשיך לפעול במישור הפרלמנטרי כדי לסלול את הדרך לפעילות רחבה ובטוחה של הצלת מזון בישראל.

פוסטים אחרונים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

הצטרפו לעשרות אלפי אנשים שכבר מקבלים מאיתנו עדכונים שוטפים על פעילויות הארגון וכיצד ניתן לסייע.

עקבו אחרינו

סדנאות תזונה בריאה

זה בריא גם לכיס שלנו

לפרטים והרשמה לסדנאות התזונה של לקט ישראל

הרשמו כאן

שילחו ברכה
והצילו ארוחה

שילחו כרטיסי ברכה מקוונים למשפחה וחברים וסייעו לנו להציל מזון

ריכשו כרטיסי ברכה מקוונים

בשבילכם אלה אגורות

בשבילם אלה ארוחות

עגלו אגורות בכל רכישה בכרטיס האשראי למען הצלת ארוחות

עגלו לטובת לקט
לקט ישראל

לקט ישראל

דילוג לתוכן