ההשפעה על הנתמך

ארגון לקט ישראל קוטף ואוסף תוצרת חקלאית וארוחות מבושלות ומעבירן לאלפי נתמכים מידי יום. בנוסף, ביוני 2021 החל הארגון בחלוקת מרקים איכותיים המיוצרים מעודפי התוצרת החקלאית המגיעה למרכז הלוגיסטי שלנו. המרקים מחולקים לנזקקים במטרה להגדיל את מגוון המזון הבריא הנצרך על ידם, וכן מאריך חיי המדף של התוצרת החקלאית. האוכלוסיות המקבלות את המזון המוצל הינן ממעמד סוציו אקונומי נמוך וסובלות מאי בטחון תזונתי.

בקרב אוכלוסיות אלו אין גישה סדירה למזון בריא, וכן חסרים הידע והמודעות בנושאי תזונה נבונה והשפעתה על הבריאות. תזונתם מתבססת בעיקר על פחמימות, דלה ברכיבים תזונתיים חיוניים כגון חלבון, ברזל, סידן וויטמינים, ועשירה ברכיבים מזיקים כמו סוכרים, שומני טרנס ועוד.

במחקרים בתחום כבר הוכח כי קיים קשר ברור בין עוני לעודף משקל ושכיחות גבוהה של סכרת ומחלות אחרות בהשוואה לציבור הרחב. הארגון פועל במגוון דרכים על מנת לתת מענה לבעיות התזונה הלקויה:

שיפור איכות התזונה

הקפדה על חלוקת מזון בעל ערכים תזונתיים גבוהים.

במחקר שנעשה על ידי חוקרים מהמכון לביוכימיה מזון ותזונה באוניברסיטה העברית, נמצא כי תרומת מזון איכותי מבחינה תזונתית קשורה לתזונה כללית טובה יותר בקרב נתמכים המקבלים סלי מזון מעמותות חברות לקט ישראל.

מחלקת תזונה ואיכות מפתחת קווים מנחים לערכים התזונתיים הנדרשים ו'מפתח חלוקה' אשר מבטיח חלוקה שוויונית ככל הניתן של מוצרי המזון. כמו כן, מתקיים מעקב מתמיד אחר איכות המזון באמצעות מדדי תזונה, המודדים מידי חודש את חיוניות, בריאות ומגוון המזון ואת ההשפעה על כל אדם הנהנה ממנו.

הקפדה על חלוקת מזון בעל ערכים תזונתיים גבוהים.

במחקר שנעשה על ידי חוקרים מהמכון לביוכימיה מזון ותזונה באוניברסיטה העברית, נמצא כי תרומת מזון איכותי מבחינה תזונתית קשורה לתזונה כללית טובה יותר בקרב נתמכים המקבלים סלי מזון מעמותות חברות לקט ישראל.

מחלקת תזונה ובטיחות מזון מפתחת קווים מנחים לערכים התזונתיים הנדרשים ו'מפתח חלוקה' אשר מבטיח חלוקה שוויונית ככל הניתן של מוצרי המזון. כמו כן, מתקיים מעקב מתמיד אחר איכות המזון באמצעות מדדי תזונה, המודדים מידי חודש את חיוניות, בריאות ומגוון המזון ואת ההשפעה על כל אדם הנהנה ממנו.

העלאת מודעות לתזונה נבונה

קיימת חשיבות רבה להעלאת המודעות לנושא התזונה והטמעת הרגלי תזונה נכונים. באמצעות תכנית "תזונה לחיים", מועברות סדנאות לאוכלוסיות ממעמד סוציו אקונומי נמוך, בהן נחשפים המשתתפים לעקרונות ולידע בנושאים הקשורים לתזונה נבונה בתקציב מוגבל. הסדנאות מתקיימות בהנחיית דיאטניות קליניות, במהלכן לומדים המשתתפים כיצד לאכול בריא בכל מצב כלכלי. בסדנאות משולבים תכנים הנוגעים להתנהלות אישית ומשפחתית. כמו כן, חווים המשתתפים הכנת מאכלים משותפת ואכילה בצוותא, וכך לומדים כיצד להכין למשפחותיהם ארוחות מזינות, טעימות וזולות. הסדנאות מתקיימות בכל הארץ ונערכות בשלוש שפות: עברית, ערבית ורוסית. 

שיפור איכות חיים

לאספקת המזון ולסדנאות התזונה ישנן השלכות חיוביות נוספות. אספקת מזון מבושל מאפשרת לעמותות לפנות משאבים כספיים לטובת טיפול בנתמכים ושיפור איכות חייהם. בנוסף, האוכל האיכותי מייצר שינוי חיובי בתחושת הערך העצמי של הנתמכים. סדנאות התזונה מספקות חוויה חברתית, מקנות ידע רב, ומחזקות את הבטחון העצמי של רבים מהנתמכים.