דו"ח אובדן מזון והצלת מזון בישראל

הדו”ח הלאומי לאובדן והצלת מזון בישראל מוגש זו השנה השנייה ע”י לקט ישראל ו-BDO. הדו”ח שפורסם בשנה שעברה היה הראשון מסוגו, והגדיר, לראשונה בישראל, את היקפה המשמעותי של בעיית אובדן המזון בישראל.

אובדן מזון מוגדר על ידי ארגון המזון והחקלאות של האו”ם (FAO) כירידה בכמות או בערך התזונתי של חלקים אכילים של מזון המיועד לצריכה אנושית, לאורך שרשרת הייצור.

על פי אומדני דו”ח אובדן המזון הלאומי 2016 שנערך ע”י לקט ישראל ו-BDO  זיו האפט, היקף אובדן המזון בישראל עומד על 2.4 מיליון טון, בשווי של 19.5 מיליארד ₪, כ-33% מהיקף ייצור המזון בישראל. מתוכו, אובדן של מזון בר-הצלה, כלומר מזון הראוי למאכל, בהיקף של כ-1.2 מיליון טון ובשווי של 8 מיליארד ₪.

גם השנה מצביע הדו”ח על כדאיות גבוהה להצלת מזון, מההיבט הכלכלי, החברתי והסביבתי. כל שקל המושקע בהצלת מזון מאפשר להציל מזון בשווי ישיר של 3.6 ₪. בתוספת ההשפעות הסביבתיות מאפשר כל שקל המושקע בהצלת מזון ליצור ערך כלכלי למשק הלאומי של 7.5 ₪.

הדו”ח הנוכחי כולל, לראשונה, מודל מפורט לאומדן אובדן המזון בשלב הצריכה המוסדית (אירועים, מלונות, מפעלים, צה”ל וכד’), המהווה כ-17% מסך צריכת המזון בישראל. בצריכה המוסדית, היקף אובדן המזון הינו 214 אלף טון, בשווי של כ- 3.5 מיליארד שקלים. כשליש מהאובדן בארוחות המוסדיות הינו אובדן בר-הצלה, כלומר ניתן להציל במגזר המוסדי 70,000 טון מזון בשנה בשווי כולל של כ-1.1 מיליארד ₪. כמות זו שוות ערך  לכ-64 מיליון ארוחות בשנה, בממוצע, או כ-175,000 ארוחות ליום.

אנו תקווה כי הדו”ח יניע את מקבלי ההחלטות בישראל לעבור משלב ההצהרות לשלב המעשים, ולגבש מדיניות לאומית שתביא לשינוי של ממש בדפוסי הצלת המזון בישראל.