הצלת מזון

מהי הצלת מזון?

הצלת מזון הינה תהליך הכולל איסוף מזון ראוי למאכל שלולא כן היה מתבזבז, נזרק או מושלך, מיונו של המזון, אחסונו והעברתו לאלו הזקוקים לו.

יצרני המזון ובעלי המזון, כמו חקלאים, יצרנים, חברות, ארגונים או מוסדות ציבוריים, אשר מסיבות שונות אינם יכולים למכור את המזון, מעבירים אותו, באמצעות בנקי מזון וארגונים להצלת מזון – לעמותות, בתי תמחוי, בתי קשישים, בתי ספר לנוער בסיכון וגופים אחרים הזקוקים לו.

כיוון שהעברת מזון מחייבת בקרה ופיקוח על איכותו באופן קבוע, הצלתו מצריכה מערך לוגיסטי נרחב, כח אדם מקצועי ומיומן, רכבים מותאמים וכן חללים המהווים מרכזים לוגיסטיים שבהם הוא ממוין ומאוחסן .

הצלת מזון הינה חלופה כלכלית לייצור מזון, תוך מניעת בזבוז משאבים הכרוכים בכך. כמו כן, היא מקדמת צמצום השפעות סביבתיות שליליות הכרוכות בפעילות הייצור: זיהום קרקעות, צריכת מים, דשנים, כימיקלים ועוד.

בין סוגי המזון המוצלים:

  • מזון מבושל
  • תוצרת חקלאית: פירות וירקות טריים משדות של חקלאים ובתי אריזה

מדוע הצלת מזון חשובה?

הצלת מזון היא חלופה כלכלית לייצור מזון, תוך מניעת בזבוז משאבים הכרוכים בכך. כמו כן, צמצום השפעות סביבתיות שליליות הכרוכות בפעילות הייצור: זיהום קרקעות, צריכת מים, דשנים, כימיקלים ועוד.

דו”ח אובדן המזון והצלת המזון בישראל שמופק זו השנה השמינית ביוזמת לקט ישראל וחברת BDO, קובע כי בשנת 2022 הושלכו 1.1 מיליון טונות של עודפי מזון איכותי וראוי למאכל. הבזבוז הרב של המזון מחד והצורך ההולך וגדל במזון בקרב חלק ניכר של האוכלוסיה מאידך, הובילו להקמת ארגון לקט ישראל. הארגון אוסף את עודפי המזון האיכותיים ומחלק אותם לנתמכים בכל רחבי הארץ.

הצלת מזון היא חלופה כלכלית לייצור מזון, תוך מניעת בזבוז משאבים הכרוכים בכך. כמו כן, צמצום השפעות סביבתיות שליליות הכרוכות בפעילות הייצור: זיהום קרקעות, צריכת מים, דשנים, כימיקלים ועוד.

דו”ח אובדן המזון והצלת המזון בישראל שמופק זו השנה השביעית ביוזמת לקט ישראל וחברת BDO, קובע כי בשנת 2021 הושלכו 1.1 מיליון טונות של עודפי מזון איכותי וראוי למאכל. הבזבוז הרב של המזון מחד והצורך ההולך וגדל במזון בקרב חלק ניכר של האוכלוסיה מאידך, הובילו להקמת ארגון לקט ישראל. הארגון אוסף את עודפי המזון האיכותיים ומחלק אותם לנתמכים בכל רחבי הארץ.

איזה מזון מציל הארגון, וכמה?

בשנת 2023, אספנו, רכשנו וחילקנו:

  • תוצרת חקלאית – 31,700 טונות של פירות וירקות
  • מזון מבושל – 2,300,000 ארוחות מבושלות ומזינות

מאלו מקורות מציל הארגון מזון?

  • קטיף תוצרת טרייה ואיסופה משדות של חקלאים ומבתי אריזה
  • איסוף מזון מבושל ממקורות שונים כמו: מסעדות, אולמות אירועים, חברות הייטק, בסיסי צה"ל ומשטרה

כיצד מעביר הארגון את המזון?

שינוע עודפי המזון נעשה באמצעות המערך הלוגיסטי המורכב של לקט ישראל, תוך הקפדה יתרה על כללי בטיחות מזון בהתאם לדרישות משרד הבריאות. 

המערך מכיל צי משאיות להובלה בקירור, המשנע את המזון אל מרכז לוגיסטי במרכז הארץ ואל מחסני קירור שונים – בהם  ממויין המזון ונשמר בתנאים אופטימליים

למי מגיע המזון המוצל?

המזון המוצל מועבר ל-296 עמותות 'חבר לקט', ובאמצעותן הוא מחולק לכ- 330,000 נזקקים בכל הארץ.

עמותות 'חבר לקט' פועלות בשיתוף פעולה הדוק עם הארגון, ומחלקות את המזון לנתמכים תוך שהן זוכות לליווי מקצועי צמוד הכולל תמיכה בתשתיות, ייעוץ בטיחות מזון כמו גם סדנאות תזונה נבונה לאנשי הצוות ולנתמכים.