Menu

מחזור המזון האבוד

בשנת 2016 אבד בישראל  מזון במשקל 2.4 מיליון טון. מחציתו,  1.2 מיליון טון, הוא מזון בר הצלה, כלומר מזון הראוי למאכל אדם. לקט ישראל מציל מזון ראוי למאכל, איכותי וטרי אך יש צורך למצוא פתרונות גם למזון שהוצל, אך כזה שנמצא, לאחר מיון, שהוא אינו ראוי למאכל.

sorting1

מי שמגיע למרכז הלוגיסטי הראשי של לקט ברעננה, יכול לקחת חלק בעשייה של הצלת המזון, למיין, לארוז ולארגז ירקות ופירות עבור נזקקים, שמגיעים כתרומה מחקלאים מכל רחבי הארץ, ונשלחים במשאיות למאות עמותות מהצפון ועד הדרום. אבל מה קורה עם התוצרת שאינה ראויה למאכל אדם? שאלנו את עידו גרוס, מנהל המרכז הלוגיסטי ששפך אור על הנושא.

"תקופה ארוכה חיפשנו אחר פתרון הולם לירקות ולפירות שנותרו לאחר המיון שביצעו המתנדבים במרלו"ג. שאריות אלו, שהן למעשה זבל אורגני, היוו כ-2% בלבד מן התוצרת שאנו מקבלים מחקלאים, ועדיין מדובר בכמות לא מבוטלת: כ-340 טון מידי שנה. עד היום נאלצנו לשלוח את הזבל להטמנה, ענין שבו יש הן עלות כספית והן עלות סביבתית.  חיפשנו גוף שיוכל לקלוט את הזבל האורגני. מספר פעמים אכן הגיעו אלינו נציגי גני חיות, בעלי רפתות ולולים וכדומה, שאספו את הזבל שישמש כמזון עבור החיות; אך אף גורם לא התמיד באיסוף הזבל, וודאי לא בכמות שאנו מייצרים. בצר לנו, אנו נאלצים להטמין את הזבל מידי שבוע, שמשמעו עלויות כספיות וסביבתיות".

לבסוף נמצא השותף המתאים: יוזמת האנרגיה הטובה. מיזם חברתי הפועל לשינוי אקלים באמצעות פיתוח פרויקטים חדשניים, יישום טכנולוגיות וביצועים סביבתיים, לשם השגת רווח חברתי. יוזמת האנרגיה הטובה בצעו בדיקה של כמות ומגוון המזון האבוד של לקט ישראל בממוצע בחודש וכן סקירה של המשקים הנמצאים במעגל הקרוב. בסיום הבדיקות יצאנו לפיילוט בשיתוף משקי השרון, שהוכרז עד מהרה כהצלחה".

bad vegetable

לקט ישראל, בשיתוף יוזמת האנרגיה הטובה, הצליח ליצר חסכון משמעותי של עלויות הובלה והטמנה שנאמד בעשרות אלפי שקלים מידי חודש, וכן הקטנת בלאי של ציוד המשמש לאחסון תוצרת חקלאית. כך יכול לקט ישראל להפנות יותר משאבים לטובת פעילות הצלת המזון. במקביל, כחלק משיתוף הפעולה, בוצעו הדרכות מסודרות להסדרת הפעילות בקרב העובדים ואף למתנדבים של הארגון. כתוצאה ממהלך זה המודעות לחשיבות הפעילות למען שמירת הסביבה באמצעות מחזור – עולה.

עידו גרוס מסכם: "כל הצדדים יצאו מורווחים משיתוף הפעולה. החקלאים נהנים ממזון לחיות, החיות נהנות מזבל אורגני משובח, לקט ישראל נהנה מייעול תהליכי העבודה וכן חסכון עלויות משמעותי במינימום מאמץ, ויוזמת האנרגיה הטובה מצליחה לצמצם את פליטת גזי החממה המזהמים. ללא ספק – שיתוף פעולה מוצלח".

פוסטים אחרונים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

הצטרפו לעשרות אלפי אנשים שכבר מקבלים מאיתנו עדכונים שוטפים על פעילויות הארגון וכיצד ניתן לסייע.

עקבו אחרינו

סדנאות תזונה בריאה

זה בריא גם לכיס שלנו

לפרטים והרשמה לסדנאות התזונה של לקט ישראל

הרשמו כאן

שילחו ברכה
והצילו ארוחה

שילחו כרטיסי ברכה מקוונים למשפחה וחברים וסייעו לנו להציל מזון

ריכשו כרטיסי ברכה מקוונים

בשבילכם אלה אגורות

בשבילם אלה ארוחות

עגלו אגורות בכל רכישה בכרטיס האשראי למען הצלת ארוחות

עגלו לטובת לקט

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

הצטרפו לעשרות אלפי אנשים שכבר מקבלים מאיתנו עדכונים שוטפים על פעילויות הארגון וכיצד ניתן לסייע.

לוגואים-לפוטר-07.2021
לקט ישראל

לקט ישראל

דילוג לתוכן