Menu

לקט ישראל- 20 שנים של הצלת מזון למען הזקוקים לו

20years Logo FINAL-HE-01

20 דברים שאולי לא ידעתם על לקט ישראל

1

לפני כ-20 שנה, ג'וזף גיטלר, יהודי שחי בניו יורק עלה לישראל עם משפחתו. ב-2003 נחשף לדו"ח העוני של הביטוח הלאומי ולא יכל להישאר אדיש. מדי לילה מחניית ביתו, יצא ג'וזף עם מכונית הסובארו הפרטית שלו, ובעזרת טוב ליבם של מתנדבים, אספו תבשילים שנותרו בסוף ימי העבודה במקומות שונים והעבירו לעמותות שחילקו אותם לנזקקים.

2

בשנת 2003 הפכנו לול ישן למחסן הראשון של לקט ישראל, בקושי 12 ממ"ק אחסון. עם גדילת הפעילות עברנו למרכז הלוגיסטי הראשון שלנו ובו 3 חדרי קירור וכ- 2100 ממ"ק. כיום, יש לנו מרכז לוגיסטי מרשים ששטחו 6,000 מ"ר ובו 3,000 מ"ר של מקררים בנפח 10,500 ממ"ק. בעוד אנו מצילים למעלה מ- 25 אלף טונות של פירות וירקות בשנה, אנו כבר חושבים קדימה איך למצוא מקום נוסף לאחסון.

3
שריפה במערכת החשמל בשנת 2014 כילתה את המרכז הלוגיסטי הראשי של לקט ישראל ברעננה על כל תכולתו. כדי שלא נצטרך לעצור את הפעילות עברנו למרכז לוגיסטי זמני ברמות השבים ובעזרת עובדי ומתנדבי הארגון חזרנו לפעילות מלאה תוך 3 ימים בלבד.
4

בשנת 2004 נרכשו המשאיות הראשונות של הארגון, חלקן עם מערכות קירור כך שאפשרו הובלה של כמות מזון גדולה היישר לעמותות המסייעות לנזקקים. כיום יש לנו 67 כלי רכב לתפעול והובלת מזון.

5

סרג' אלחייק היה נהג המשאית הראשון של לקט ישראל. לשמחתנו הוא עובד בארגון מאז ועד היום.

6

"עדן על המים"- גן האירועים של קיבוץ ניר אליהו, זוכה לתואר המכובד עד מאוד: תורם המזון הראשון של לקט ישראל.

7

תרומת נדיבה של אפרסמונים מהחקלאי יצחק נורוק פתחה את הדלת לפעילות הארגון בקרב חקלאי ישראל. כיום אנחנו עובדים עם למעלה מ- 700 חקלאים בכל רחבי הארץ.

8

בית הספר הראשון שקיבל תרומה של ארוחות צהריים חמות היה תיכון "עתיד אופקים". הפנייה הגיעה ממנהל בית הספר וכבר יום למחרת התחלנו לחלק להם ארוחות צהריים שאפשרו לתלמידים להישאר בבית הספר שבעים ומרוכזים ליום לימודים ארוך.

9

נועם לוזן, אחד הנערים שקיבל ארוחות צהריים חמות במסגרת לימודיו בתיכון, כיום הוא חייל בתפקיד בכיר בחיל הים, לקראת שחרור. התרגשנו מאוד כשהוא יצר עימנו קשר והודה על התמיכה. נועם שיתף שבזכות הארוחות שקיבל הוא הצליח לסיים לימודיו בהצלחה ולהתגייס לצה"ל.

10

הארגון נקרא תחילה "משולחן לשולחן" ובשנת 2010 התמזג עם "לקט בנק המזון" ומאז הפך ללקט ישראל- ארגון הצלת המזון הלאומי.

11

לנגד עיננו דאגה לבריאותם של הנתמכים, לכן שמנו לנו למטרה להציל ולחלק מזון מזין ובריא בלבד, ולסייע ככל שניתן בחינוך לתזונה בריאה ומזינה, לכן אנו מקיימים סדנאות לתזונה בריאה המיועדות לאוכלוסיות בסיכון, בשיתוף פעולה עם רשויות מקומיות, ארגונים ועמותות בכל הארץ.

12
בשנת 2014 ,יומיים לפני ליל הסדר, בעקבות כתבה של מיקי חיימוביץ' בנושא בזבוז המזון בישראל, פנו אלינו מהמטכ"ל. ישבנו מול 20 קצינים בכירים ודיברנו על כמויות המזון שנזרקות. בזכות השיתוף פעולה המהיר כבר בערב החג מאות נתמכים קיבלנו מאיתנו ארוחות חמות, ומאז ועד היום צה"ל הוא תורם המזון המבושל הגדול ביותר שלנו.
13
יום אחד קיבלנו תרומה של ירקות קפואים שהגיעו כקוביית קרח גדולה, קובייה של כ-1 ממ"ק ובמשאית קירור. עובדי הארגון ישבו במשך שעות עם פטישים וסכינים כדי לחלק את הקובייה הענקית למנות קטנות ומשפחתיות.
14
הלוגו של הארגון מורכב מגזע עץ ועלים בצבעי אדמה ומשמעותו "חיים של נתינה", במטרה לבטא ערכים של יציבות, צמיחה, חיים והתחדשות.
thumbnail_Leket Israel Logos bi lingual
15
בשנת 2016 פרסמנו את הדו"ח הראשון לאובדן והצלת מזון בישראל, בשיתוף חברת הייעוץ BDO. השנה פרסמנו את הדוח השביעי, שמהווה מסמך מקצועי כבסיס לדיונים של משרדי הממשלה, כתבות ומאמרים בכלי התקשורת, וכן דיונים שונים בתחום הצלת ואובדן מזון.
16
ב- 23 באוקטובר 2018 , לאחר כ -10 שנים של עבודה אינטנסיבית, אושרה פה אחד במליאת הכנסת הצעת החוק לעידוד הצלת עודפי מזון, בליווי של לקט ישראל. בזכות החקיקה הצלחנו להגדיל באופן משמעותי את תרומות המזון הנאסף מחברות וארגונים מוסדיים, צה"ל בתי מלון ואחרים.
17
אנחנו כל הזמן חושבים איך ניתן להרחיב את מגוון הצורות והדרכים להעשרת התפריט של הנתמכים שלנו בירקות ובכך להשפיע לטובה על בריאותם ולכן בשנת 2021 התחלנו לייצר מגוון מרקים וסלטים מעודפי התוצרת החקלאית הנפלאה שמגיעה למרלוג.
18
עם התפשטות נגיף הקורונה, מתוך הבנה כי המציאות השתנתה מקצה לקצה ועל מנת שלא לפגוע בנזקקים התלויים בנו, בנינו מודל עסקי כמעט חדש לחלוטין שכלל רכישת ארוחות ממסעדות וחלוקה ישירות לבתיהם של הנתמכים, שכירת כוח אדם ומחסני קירור נוספים.
19
בשנת 2022 השקנו שפה תקשורתית חדשה תחת המסר "לא חראם?!" שיתחבר לכל אחד ואחת עם זריקת מזון, לא חראם לזרוק כאלה כמויות של אוכל מצוין, כשיש אנשים שיכולים ליהנות ממנו?!
20

בשנה הראשונה להקמת הארגון סייעו לנו כ- 10 מתנדבים. כיום יש לנו למעלה מ- 54,000 מתנדבים שעוטפים את הארגון באהבה לאורך כל ימות השנה. המתנדבת המבוגרת והמרגשת ביותר שלנו היא יהודית אינגה דוד בת ה- 93, שמגיעה אחת לשבוע למרכז הלוגיסטי ומסייעת למיין ולארוז פירות וירקות. 2 מתנדבות הפכו להיות עובדות הארגון במהלך השנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

הצטרפו לעשרות אלפי אנשים שכבר מקבלים מאיתנו עדכונים שוטפים על פעילויות הארגון וכיצד ניתן לסייע.

עקבו אחרינו

סדנאות תזונה בריאה

זה בריא גם לכיס שלנו

לפרטים והרשמה לסדנאות התזונה של לקט ישראל

הרשמו כאן

שילחו ברכה
והצילו ארוחה

שילחו כרטיסי ברכה מקוונים למשפחה וחברים וסייעו לנו להציל מזון

ריכשו כרטיסי ברכה מקוונים

בשבילכם אלה אגורות

בשבילם אלה ארוחות

עגלו אגורות בכל רכישה בכרטיס האשראי למען הצלת ארוחות

עגלו לטובת לקט
לקט ישראל

לקט ישראל

דילוג לתוכן