Menu

אוכל הוא אף פעם לא רק אוכל, גם עבור הממשלה הבאה

מאת גידי כרוך, מנכ"ל לקט ישראל

אוכל הוא עניין תרבותי ורגשי, הוא שפה בינלאומית. אנחנו מביעים אהבה באמצעות האוכל שאנחנו טורחים להכין עבור אהובינו, אנחנו מתנחמים באמצעות אוכל ואנחנו מפנקים באמצעותו. אירועים נערכים סביב שולחנות עמוסים, לפני ואחרי טקסים מוגש כיבוד, בעלי השמחה נמדדים לפי מספר המנות ואיכותן ובעת אבל, לא עלינו, מרבית המנחמים יגיעו בידיים מלאות בתבשילים. את כולנו חינכו שאוכל הוא אף פעם לא רק אוכל. נפשו של האדם מושפעת מהתשובות לשאלות – האם הוא שבע, האם הוא צריך להיאבק על ארוחתו הבאה, האם האוכל טעים לו והאם הוא אוכל לבד או בחברותא.

על פי ממצאי דו״ח הביטוח הלאומי שפורסם ב-2018 כחמישית מאוכלוסיית ישראל חיה באי ביטחון תזונתי. אנשים אלה אינם יודעים מתי תהיה הארוחה הבאה שלהם ואין להם את היכולת לשמור על תזונה בריאה ומזינה. מסיבה זו הקים ג'וזף את "לקט ישראל", שמציל ומחלק כמויות אדירות של עודפי מזון לכ-175,000 נזקקים מדי שבוע. בין האוכלוסיות שמקבלות את עודפי המזון קיימת גם אוכלוסייה נכבדה של קשישים. אנשים מבוגרים, שעבדו קשה כל חייהם והגיעו אל זקנתם כשהם מצויים במחסור.

במחקר שנערך לאחרונה (באמצעות חברת משב מחקר ישומי) אודות השפעת חלוקת הארוחות החמות בקרב אוכלוסיית הקשישים נמצא, כי בעקבות הארוחות החמות הקשישים לא רק מרגישים שבעים יותר, אלא סבורים שהארוחות תורמות לבריאותם וחשים כי הן תורמות לביטחונם ושלוותם. הקשישים העידו כי הארוחות החמות תרמו ליצירת חברויות חדשות, סייעו בהפגת בדידותם והוסיפו עניין ושמחה בחיי היום יום.

הקשישים סיפרו שלארוחות החמות יש ערך מוסף שחורג מהזנת מי שידו אינה משגת, והוא הפגת הבדידות וקיום קשר אנושי. אחת הקשישות מבית אבות באזור הצפון ציינה ש"האוכל לא נותן לי רק טעם בפה, הוא נותן לי טעם לחיים". מטפל באותו בית אבות ציין כי "הדבר הכי גדול שיש כאן מלקט ישראל זה שזה נותן מענה מדהים לחברותא. … זה המענה בראש ובראשונה לבדידות. הן יושבות בלובי ומחכות לארוחה וכבר מדברות וצוחקות, יש להן לאן לבוא. לקט ישראל משאיר אותן פה" והוסיף כי "כל מי שיורד לאכול השתפר מצבו".

הצלת מזון היא לא עוד תרומה לנזקקים. הצלת המזון מצמצמת את פערי אי הביטחון התזונתי ומאפשרת לאוכלוסייה שמקבלת את עודפי המזון המוצל לפנות חלקים מן ההכנסה שהיו מיועדים למזון, עבור צרכים אחרים. היא מאפשרת קיום בכבוד, תחושת בטחון ורוגע, וזאת עוד ללא התייחסות להשלכות על הבריאות הפיזית של הנזקקים.

לא נדרשים תקציבי עתק למימון הצלת המזון ולהשגת כל הטוב הטמון בה, שכן הצלת המזון הופכת מזון עודף שערכו הינו אפס עבור היצרן, או שלילי, למוצר בעל ערך כלכלי ותזונתי המועבר לנזקקים. מרבית המשאבים כבר הושקעו בייצור המזון ונדרש לממן רק את הצלתו. היעילות – החברתית, הכלכלית, התקציבית והסביבתית – בהצלת המזון מחייבים את הממשלה הבאה לאמץ את הצלת המזון כפתרון משמעותי למיגור הפערים הכלכליים והחברתיים ולסגירת פער אי הביטחון התזונתי. הפתרון לחיים בכבוד, בביטחון, בשלווה וברוגע עבור חמישית מאוכלוסיית המדינה קיים.

אוכל הוא אף פעם לא רק אוכל, ובכל-כך מעט ניתן יהיה לשמח, להשביע ולאפשר חיים טובים יותר לרבים כל-כך.

פוסטים אחרונים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

הצטרפו לעשרות אלפי אנשים שכבר מקבלים מאיתנו עדכונים שוטפים על פעילויות הארגון וכיצד ניתן לסייע.

עקבו אחרינו

סדנאות תזונה בריאה

זה בריא גם לכיס שלנו

לפרטים והרשמה לסדנאות התזונה של לקט ישראל

הרשמו כאן

שילחו ברכה
והצילו ארוחה

שילחו כרטיסי ברכה מקוונים למשפחה וחברים וסייעו לנו להציל מזון

ריכשו כרטיסי ברכה מקוונים

בשבילכם אלה אגורות

בשבילם אלה ארוחות

עגלו אגורות בכל רכישה בכרטיס האשראי למען הצלת ארוחות

עגלו לטובת לקט
לקט ישראל

לקט ישראל

דילוג לתוכן