• באנר וחתימה אנשי האדמה 20242
  • חתימת-מייל-שבועות-HEB
Menu

אוכלים בריא עם קשת המזון החדשה

גם אתם מרגישים מבולבלים מכל הטרנדים החולפים וההמלצות התזונתיות הקיימות ברשת? מורן קילזי דיאטנית ורכזת תחום תזונה בלקט ישראל מזמינה אתכם להכיר את 'קשת המזון החדשה', שהשיק לאחרונה משרד הבריאות.

קשת המזון החדשה היא הצגה ויזואלית של המלצות התזונה החדשות אשר מחליפה את פירמידת המזון המוכרת לכולנו. קשת המזון ייחודית בכך שהיא מתארת את תדירות הצריכה המומלצת של מזונות שונים, מבוססת בעיקר על מזון גולמי שמרביתו מהצומח, תוך דגש על הימנעות ממזונות אולטרה מעובדים.

קשת המזון החדשה של משרד הבריאות

הקשת הכחולה החיצונית מעודדת קידום תזונה נכונה בראיה הוליסטית. כלומר, ההמלצות החדשות מעודדות בישול ביתי, שמירה על הסביבה וקיימות, עיסוק בפעילות גופנית קבועה ואכילה משפחתית משותפת.

הקשת הירוקה מתייחסת למזונות שכדאי לצרוך בכל ארוחה: ירקות, פירות ודגנים מלאים. לקט ישראל מציל מגוון רחב של ירקות ופירות טריים. התוצרת המוצלת במהלך השנה מורכבת מ-55 סוגים שונים של ירקות ופירות טעימים ומזינים במגוון צבעים, אשר מספקים לגוף רכיבים חשובים כמו: ויטמינים ומינרלים שונים. הארגון מעביר את התוצרת המוצלת למאות אלפי נתמכים וכך משפיע על איכות המזון אותו הם צורכים במהלך השבוע.

הקשת הצהובה מתייחסת למזונות מהם כדאי לצרוך לפחות פעם ביום: קבוצת השמנים כגון: שמן זית, טחינה, אגוזים, קבוצת הקטניות כגון: שעועית, עדשים, אפונה וכו', חלב, מוצרי חלב ותחליפיהם (ללא המתקה). הקשת הכתומה מתייחסת לצריכה מגוונת על בסיס שבועי של המזונות הבאים: עוף, הודו, דגים וביצים. הקשת הוורודה מתייחסת לבשר בקר, אותו מומלץ לצרוך עד 300 גרם לשבוע. הקשת האדומה וההפוכה מתייחסת למזונות המזיקים לבריאותנו ומומלץ להימנע מצריכתם כגון: ממתקים, חטיפים, שתיה ממותקת ובשר מעובד.

המלצות משרד הבריאות מתייחסות גם לרמת העיבוד של המזון. ההמלצה היא לצרוך מזונות שעברו עיבוד מינימלי, כלומר מזונות גולמיים, הקרובים אל מצבם הטבעי כגון: פירות, ירקות, קטניות ודגנים מלאים, אגוזים לסוגיהם, ואף עופות, דגים וביצים. לעומת זאת, מומלץ להפחית ואף להימנע עד כמה שניתן מצריכת מזון מעובד משמעותית; הקרוי גם מזון אולטרה-מעובד, שצריכתו מזיקה לבריאות. הכוונה היא למוצרים שעוברים תהליכי עיבוד משמעותיים ועשויים להכיל: חלקי מזון שעברו עיבוד כגון מיצוי עמילן, חלבון מבודד מהצומח, שומנים מוקשים וכן לחומרים מלאכותיים שמשנים את צבעו, טעמו ומרקמו של המזון כגון: צבעי מאכל וממתיקים.

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בצריכת המזונות האולטרה מעובדים במשקי בית רבים בישראל. הסיבות לכך הן שילוב של הגדלת כמות ההיצע של מזונות אולטרה מעובדים, וחוסר בידע ובמודעות בנושאי תזונה נבונה והשפעתה על הבריאות. החיפוש אחר מזונות מוכנים ומשביעים, מביא אוכלוסיות רבות ובעיקר אוכלוסיות ממעמד סוציואקונומי נמוך, לרכוש ולצרוך יותר מזונות מעובדים עתירי שומן וסוכר ולהמעיט ברכישת ירקות ופירות.

ארגון לקט ישראל גאה בכך שעיקר פעילותו היא בהצלת מזונות מתוך הקשת הירוקה, כלומר ירקות ופירות, ובכך מספק לנתמכי הארגון את המזון המומלץ ביותר לצריכה בכל ארוחה ביום. מחקר שנערך ע"י חוקרים מהאוניברסיטה העברית, בחן את הקשר בין איכות המזון המחולק לנתמכי עמותות לבין מצבם התזונתי והבריאותי. במחקר נמצא קשר ישיר, חיובי ומובהק בין התרומה הספציפית של לקט ישראל באמצעות הגדלת מספר המנות הבריאות בסל לאיכות התזונה הכללית של הנתרמים.

מידי שנה, מחלקת תזונה ובטיחות מזון בארגון בודקת כמה מתוך כלל המזון המוצל, משתייך לקבוצות מזון הבריאות. הממוצע השנתי עומד על 100% מזון בריא. בשנה החולפת הארגון הציל 18,500,000 קילוגרמים של ירקות ופירות אותם סיפק באמצעות עמותות למאות אלפי נתמכים מידי שבוע ברחבי הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

הצטרפו לעשרות אלפי אנשים שכבר מקבלים מאיתנו עדכונים שוטפים על פעילויות הארגון וכיצד ניתן לסייע.

עקבו אחרינו

סדנאות תזונה בריאה

זה בריא גם לכיס שלנו

לפרטים והרשמה לסדנאות התזונה של לקט ישראל

הרשמו כאן

שילחו ברכה
והצילו ארוחה

שילחו כרטיסי ברכה מקוונים למשפחה וחברים וסייעו לנו להציל מזון

ריכשו כרטיסי ברכה מקוונים

בשבילכם אלה אגורות

בשבילם אלה ארוחות

עגלו אגורות בכל רכישה בכרטיס האשראי למען הצלת ארוחות

עגלו לטובת לקט
לקט ישראל

לקט ישראל

דילוג לתוכן