• RH2023Banner-HE
  • halperin
Menu

סיכום 2020 בלקט ישראל

לקט ישראל 2020 במספרים

19,916,000 ק”ג

כמות המזון שסופקה לנזקקים

246,000

נתמכים מקבלים אספקת מזון

330

עמותות וארגונים שותפים

105

עובדים

6,000 מ"ר מרכז לוגיסטי

שטחי תפעול, אחסון
ואחסון בקירור

75 מליון ₪

הוצאות

186,500,000 ₪

ערך כספי של המזון שנתרם

הקורונה הציבה אתגרים לקט ישראל סיפק פתרונות

בבידוד אבל לא לבד

עם הכניסה לסגר ולבידוד בבתים, הצורך באוכל הפך להיות עוד יותר משמעותי במיוחד עבור הקשישים והמרותקים לביתם שלא יכלו להגיע למקורות מזון שהיו רגילים אליהם כמו: בתי התמחוי, מעונות היום וכד’. בלקט ישראל נערכנו באופן מיידי לחלוקה של מזון עד לבתי הנזקקים. צוות העובדים ומתנדבים שעמדו לרשותינו בזכות שיתופי הפעולה עברו מדלת לדלת וחלקו לכל נזקק ארגז עם ארוחות חמות ומזינות שהספיקו לשבוע ימים. בשיא תקופת המשבר חולקו ארוחות חמות מדי יום ללמעלה מ-13,000 אנשים.

'הנזקקים החדשים' -צמיחה במספר המבקשים מזון

על פי הערכות חברת היעוץ BDO, למעלה מ-145,000 אנשים יתווספו למעגל העוני ויהיו במצב של אי-ביטחון תזונתי בגלל המשבר. בתקופת שגרה, כארגון גג, פועל לקט ישראל מול עמותות ומטפל במספר מצומצם של פניות אישיות ישירות של נזקקים. בעקבות המשבר החמור, מגיעות ללקט ישראל למעלה מ-50 פניות מדי יום של אנשים המבקשים עזרה במזון. אף פנייה לא נשארת בלתי מטופלת, תודות לצוות המסור ולשיתוף הפעולה עם העמותות השותפות שלנו, רשויות מקומיות וארגונים נוספים, למעלה מ-350 שותפים סייעו לכל פונה ודאגו שכל אחד יקבל את המזון הנדרש.

מקורות הצלת המזון – נסגרו

בחודש מרץ, עם התפשטות המגיפה, ההכרזה על סגר מוחלט ומעבר לעבודה מהבית; כל מקורות הצלת המזון המבושל נסגרו באחת. השותפים שלנו במהלך 17 שנים: בתי מלון, בסיסי צבא, חברות קייטרינג נסגרו. במהלך תפעולי מהיר ויעיל, עבר לקט ישראל מהצלת ארוחות לרכישת ארוחות מבושלות ומזינות, תוך אבטחה שהארוחות מזינות, והבישול והאספקה שלהן יעשה תחת נהלי בטיחות מזון קפדניים. רכישת הארוחות נעשתה מ-7 חברות קייטרינג התורמות לנו בזמן שגרה, ובזכות כך החזירו את עובדיהן מחל”ת. כמו גם, במסגרת קמפיין “ארוחה לשניים” נרכשו ארוחות ממסעדות משפחתיות קטנות וכך ניתנה להן האפשרות לפתוח את מטבחיהן, ולהעסיק את עובדיהן והמזון הועבר למי שזקוק לו.

עודפים עצומים של תוצרת חקלאית

הסגר הכפוי, וסגירת כל תעשיית האירוח וההסעדה, גרמו להצטברות כמות עצומה של תוצרת חקלאית בשדות של החקלאים ובבתי האריזה – גידול של כ-40% ביחס לתכנון. בלקט ישראל, נערכנו להתמודד עם קבלה וחלוקה יעילה של כל התוצרת החקלאית העודפת. החל מאיסופה ואחסונה במרכז הלוגיסטי ועד המיון והחלוקה. יצרנו שיתופי פעולה חדשים עם עשרות ארגונים ולמעלה מ-30 רשויות מקומיות שעזרו בחלוקת התוצרת לבתי התושבים, ארזנו את התוצרת בארגזים המתאימים לחלוקה למשפחות בבתים, המשכנו לחלק תוצרת לעמותות שנשארו פתוחות ודרכן לנזקקים. כדי לנצל את כל העודפים, יזמנו שת”פ עם מפעל שייצר סלטים מתוצרת שלא חולקה כמו גזר, סלק, פלפלים. הסלטים המוכנים חולקו גם הם לנזקקים. כך נוצלו כל העודפים בצורה מיטבית והועברו למי שזקוק למזון.

עליה בצורך לשינוע המזון

כמות עודפי התוצרת החקלאית הגדולה דרשה מאיתנו יכולות שינוע מהחקלאים ואל הנזקקים. צי המשאיות שמשרת אותנו בשגרה לא הספיק. בזכות חברות תורמות ושיתופי פעולה קיבלנו בתרומה סיוע של משאיות מפיקוד העורף ומחברות עסקיות כמו: מקדונלד, חברת המשקאות המרכזית, חברת מאיר ועוד. תודה לחברות. 

ירידה במספר המתנדבים 

בין לילה, בשל הסגר והריחוק החברתי – נפסקה עבודת המתנדבים. מאות המתנדבים שהגיעו מדי יום לעבודה במרלו”ג הוחלפו על ידי עובדי מחלקות הארגון, ובכל יום נארזו למעלה מ-500 ארגזי פירות וירקות משפחתיים שהועברו למשפחות ויחידים ששהו בסגר ובבידוד.

תזונה נכונה –בתקופת סגר ובידוד

התזונה הנכונה והמזינה שמהווה ערך חשוב בפעילות לקט ישראל בתקופת שגרה, הפכה להיות עוד יותר חשובה בתקופת המשבר והשהות המומשכת בבית. היה צורך להמשיך לקיים את סדנאות התזונה גם בתקופת הסגר. במהרה נעשה שינוי בדרך העברת הסדנאות – צוות הדיאטניות במחלקת תזונה ובטיחות מזון, התאימו את התכנים למצגות וירטואליות, והעבירו סדנאות וירטואליות לאוכלוסיות שנמצאות בסיכון גבוה, ואף הרחיבו את אוכלוסיית היעד. הסדנאות הועברו לאמהות חד הוריות, משפחות של נוער בסיכון, צוותי עמותות חברות לקט, וכן לאוכלוסיה הרלוונטית באמצעות מחלקות הרווחה ברשויות מקומיות. 

תמיכה ממשלתית

לקט ישראל עושה מהלכים בקרב הממשלה ומקבלי ההחלטות כדי לקבל תמיכות כספיות מהממשלה. במהלך משבר הקורונה, בזכות הפעילות של הארגון ומהלכים של מחלקת קשרי ממשל, הגיעו לביקור במרכז הלוגיסטי אנשי מפתח כמו: נשיא המדינה מר ראובן ריבלין, שר החקלאות ח”כ אלון שוסטר, השרה להגנת הסביבה ח”כ גילה גמליאל, ח”כ נפתלי בנט, ח”כ עומר יענקלביץ’ ועוד רבים אחרים, חשיפתם לארגון ופועלו יעזרו לקידום מעמדו של לקט ישראל בשאיפה לקבלת תמיכות כספיות בעתיד הקרוב.

מימון פעילוית מיוחדות בקורונה

לאור הנסיבות שהתקיימו במהלך המשבר, קבלה הנהלת לקט ישראל החלטות לשינוי מתווה הפעילויות מהצלת ארוחות חמות לרכישה של כ-1,000,000 ארוחות חמות, והצלת כל עודפי התוצרת החקלאית בתקופת הסגר ולאחריו. פעילויות אלו דרשו תוספת מימון מעבר לתקציב המתוכנן לפעילות השנתית. לצורך כך נעשו מאמצי גיוס כספים רחבים: נוהלו כ-17 קמפיינים ייעודיים של גיוס כספים באון ליין, נעשו פניות ישירות לתורמים פרטיים, חברות עסקיות, קרנות ופדרציות בישראל ובעולם.

תודה לכל התורמים והתומכים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

הצטרפו לעשרות אלפי אנשים שכבר מקבלים מאיתנו עדכונים שוטפים על פעילויות הארגון וכיצד ניתן לסייע.

עקבו אחרינו

סדנאות תזונה בריאה

זה בריא גם לכיס שלנו

לפרטים והרשמה לסדנאות התזונה של לקט ישראל

הרשמו כאן

שילחו ברכה
והצילו ארוחה

שילחו כרטיסי ברכה מקוונים למשפחה וחברים וסייעו לנו להציל מזון

ריכשו כרטיסי ברכה מקוונים

בשבילכם אלה אגורות

בשבילם אלה ארוחות

עגלו אגורות בכל רכישה בכרטיס האשראי למען הצלת ארוחות

עגלו לטובת לקט
לקט ישראל

לקט ישראל

דילוג לתוכן