• summer2024-01
  • WhatsApp Image 2024-07-25 at 10.19.18

סיכום 2022 בלקט ישראל

לקט ישראל 2022 במספרים

27,865,000 ק"ג

כמות המזון שסופקה לנתמכים

234,000

נתמכים מקבלים מזון מדי שבוע

265

עמותות וארגונים שותפים

136

עובדים

6,000 מ"ר מרכז לוגיסטי

שטחי תפעול, אחסון
ואחסון בקירור

מצילים מזון למי שצריך, כמו שצריך

מרקים מזינים שמחממים את הגוף והלב

מרק חם בחורף הוא הרבה מעבר לארוחה. הוא מחמם, מנחם, משביע ונותן תחושה שמישהו חושב ודואג לך. זו אחת הסיבות שהתחלנו לייצר מרקים מזינים עבור נתמכים. הפרויקט החל בשנת 2021 ומאז גדל והתרחב. בשיתוף חברת "מבושלת" אנו מייצרים 7 סוגים של מרקים: מרק עגבניות עם אורז, מרק עדשים, מרק אפונה, מרק שעועית, מרק ירקות, מרק חרירה ומרק כתום. המרקים מיוצרים מעודפי תוצרת חקלאית ומיועדים לנתמכים, עיקרם קשישים, כאלה שאינם יכולים לבשל והמרק מהווה עבורם ארוחה מזינה נוספת ביום. מעבר לירקות והפירות הטריים שהם מקבלים, או ארוחה שאוכלים בבית התמחוי, יש להם ארוחה נוספת שרק צריך לחמם ולאכול. תוקף המרק הקפוא הינו לשנה מיום הייצור כך שניתן לאחסנו לאורך זמן רב. המרקים מועברים לנתמכים באמצעות כ-40 עמותות וארגונים שותפים בכל רחבי הארץ מצפון ועד דרום.

אנו רואים יתרון גדול בלקיחת התוצרת החקלאית והפיכתה למרק עשיר בירקות: השימוש בחומרי גלם טריים וביתיים ותהליך ההקפאה המאפשר שמירה על הערכים התזונתיים והארכת חיי המדף והיכולת לספק עוד ארוחה חמה מזינה ומשביעה עבור כל מי שזקוק לה. הדרישה למרקים הולכת וגוברת ומבדיקה שערכנו מול עמותות שותפות נמצא שלא לכולן יש תשתית מספקת לאחסון המרקים ולכן אנו משקיעים בהרחבת התשתיות בעמותות כדי לאפשר להן לקבל ולספק יותר מרקים ומזון מגוון ככל שניתן למען הנתמכים ויחד נוכל לסייע לכל מי שצריך. סמדר הוד עובדיה, מנהלת מחלקת תזונה ואיכות: "ירקות ופירות הם הבסיס לתזונה בריאה ומהווים חלק משמעותי בהמלצות התזונה משום שיש יתרונות בריאותיים נרחבים לצריכתם. צריכה גבוהה של ירקות ופירות קשורה בסיכון נמוך יותר לתמותה כללית, תמותה ממחלות לב ותמותה מסרטן". 

בזכות ההצלחה של פרויקט המרקים הבנו שביכולתנו לסייע ולהנגיש לנתמכים מזון בריא בצורות שונות ולכן החלטנו על ייצור סלטים טריים מעודפי התוצרת החקלאית הנפלאה שאנו מצילים. ייצור וחלוקת המרקים והסלטים מאפשרים לנו להרחיב את מגוון הצורות והדרכים להעשרת התפריט של הנתמכים שלנו בירקות ובכך להשפיע לטובה על בריאותם.

פרויקט חג מרגש במיוחד

"חיוך הוא כמו שמש קטנה המאירה לא רק אותך, אלא מעניקה מצב רוח טוב לסובבים אותך."  (גבריאל גארסיה מרקס) 

בראש השנה האחרון, בעזרתו האדיבה של תורם אמריקאי, קיימנו פרויקט מיוחד שמטרתו הייתה לשמח משפחות נזקקות ולאפשר להן לחוות את החג יחד עם הסממנים המיוחדים לו. במסגרת הפרויקט חילקנו למשפחות מוצרים מגוונים של סממני החג, ביניהם: דבש, כרישה, תפוח, רימון, דלעת, סלק ותמר, מוצרים שהם לא רגילים לקבל או לרכוש בעצמם. במשך מספר שבועות בעזרת המתנדבים המסורים שלנו הכנו מארזים מגוונים של פירות וירקות, להם הוספנו מסממני החג והעברנו אותם ל- 30,000 משפחות, באמצעות 170 עמותות וארגונים שותפים שלנו. חן פלדהמר, מנהל מחלקת עמותות בלקט ישראל שיתף ואמר: "רצינו לעשות משהו מיוחד לכבוד המשפחות, לאפשר להן לשים על השולחן מסמלי החג, רצינו לשמח אותם שיוכלו לחגוג את החג בכבוד". 

התגובות שקבלנו מהעמותות השותפות שלנו מרגשות ולא מובנות מאליהן. אנו גאים ושמחים לאפשר לאותן משפחות להתחיל את השנה בחיוך ולעזור להם להתמודד עם יוקר המחייה ההולך וגובר".

המכולת החברתית הראשונה בנהריה

בתחילת חודש מרץ השקנו את המכולת החברתית הראשונה בנהריה. לקט ישראל בשיתוף עיריית נהריה והפדרציה היהודית של צפון ניו ג'רזי מספקים למכולת פירות וירקות טריים ומזינים מדי שבוע, בנוסף אנו מספקים גם ממגוון המרקים הקפואים והמזינים שלנו. 

המכולת הוקמה בשיתוף ובמימון העירייה, במטרה להקים מקום בו יוכלו אוכלוסיות מוחלשות לקבל או לרכוש מזון, מוצרים חדשים ומוצרים יד שניה, במצב מצוין, במחיר סמלי ונמוך מאוד לעומת מחירם בשוק. יכולת הבחירה והרכישה העצמאית מעניקה להם תחושת כבוד וגאווה וכן מעצם התחושה שהם רוכשים מוצרים מתוך מגוון, ואינם מקבלים נדבות. זהו מודל קהילתי- רווחתי, כלכלי וסביבתי מקיים, אשר מעביר את השפע הקיים למקומות של חוסר באופן יעיל, מקצועי ומכבד, ותוך מינוף תקציבי עבור המוטבים. במכולת שתי קומות – בהן: פירות וירקות, מוצרים קפואים כגון מרקים ועופות, מוצרים יבשים, מוצרי תינוקות, היגיינה, ציוד בית ספר ועוד.

כארגון שחורט על דיגלו להציל מזון מזין ובריא עבור אלו שנמצאים באי ביטחון תזונתי, החלטנו להוסיף את הסימון הירוק לפירות והירקות במכולת, במטרה לעודד את הנתמכים להעדיף לצרוך מזונות בריאים. מדובר בסימון וולונטרי שמשרד הבריאות ממליץ לחקלאים, ליצרני ומשווקי המזון לעשות בו שימוש בנקודות המכירה, ובתנאי שהמזון עומד בתנאים שקבעה הוועדה המדעית המיוחדת שמונתה במשרד הבריאות לנושא. 

אנו שמחים שהצלחנו לסייע השנה ללמעלה מ- 100 משפחות ברכישת מזון מזין למען ביטחונן התזונתי, ולהתמודד עם מחירי המוצרים המאמירים. אנו מצפים להרחבת הפעילות וסיוע לכ- 160 משפחות בשנת 2023. 

השגרירים של לקט

אומרים שהזמן טס כשנהנים. בלקט ישראל הזמן באמת טס וב- 2023 נציין 20 שנות עשייה ענפה למען אוכלוסיית הנתמכים בישראל. התפתחות הארגון וצמיחתו משנה לשנה לא הייתה יכולה להתקיים בלי השותפים המסורים שלנו, שנמצאים איתנו לאורך כל הדרך: התורמים המסורים שלנו, החקלאים, ספקי המזון, עמותות וארגונים, חברות עסקיות, מוסדות אקדמאים ועוד. השנה פרסמנו את הדו"ח ה-7 לאובדן מזון והצלת מזון בישראל. גם הדו"ח הנוכחי מציג נתונים קשים של היקף אובדן המזון בישראל העומד על 2.6 מיליון טונות, כמחצית מהמזון האבוד הוא בר הצלה וראוי למאכל בשווי של כ-7.5 מיליארד ש"ח, כך שהמלאכה שלנו עוד רבה. 

המשימה החשובה שלנו בלקט ישראל היא הצלת מזון מזין עבור כל מי שזקוק לו. כדי שנוכל להגשים את משימתנו ולהרחיב אותה כארגון הצלת המזון הלאומי, נדרש שכולם ידעו מי זה לקט ישראל ומה פועלו. אנחנו כמו כל ארגוני ההצלה. מצילים מזון, מצילים כבוד, מקצועיים, יעילים, זריזים ובפריסה ארצית. והכל למען אלו שזקוקים לנו. 

לכן השנה החלטנו לעלות עוד שלב בפעילות השיווק והיח"צ במטרה להעלות בקרב הציבור את המודעות לנושא של אובדן מזון ובזבוזו ולסייע במודעות לצרכנות נבונה- לצרוך פחות ולבזבז פחות ובכך לעשות טוב לחברה, לכלכלה וכמובן לסביבה. כדי להגשים את המטרה פעלנו במספר דרכים: גייסנו את נלי תגר, שחקנית, אשת תקשורת, סטנדאפיסטית- מחוברת לנושא הקיימות ובזבוז המזון והיא משמשת כשגרירת הארגון ותוספת מבורכת למשפחת לקט ישראל. השקנו גם שפה תקשורתית חדשה תחת המסר "לא חראם?!" שיתחבר לכל אחד ואחת עם זריקת מזון, לא חראם לזרוק כאלה כמויות של אוכל מצוין, כשיש אנשים שיכולים ליהנות ממנו?! חיזקנו גם את הנוכחות של הארגון ברשתות החברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם ולינקדין תוך שימוש בשגרירים מובילי דעת קהל ובזכותם, הגענו לקהלים נוספים וחדשים שעכשיו מכירים את לקט ישראל ומצטרפים למערך התורמים שלנו. בנוסף, הקמנו את פרויקט "שגרירי לקט" -מתנדבים מכל הארץ שייצגו את לקט ישראל ויעבירו הרצאות לתלמידי תיכון, מכינות קדם צבאיות, חברות, סטודנטים ועוד. אנו מכשירים אותם להיות השגרירים שלנו, להעביר את המסרים החשובים של לקט ומאמנים אותם כיצד לעמוד ולדבר בפני קהל וכך נוכל לחשוף את לקט ישראל לאוכלוסיות צעירות, רבות ומגוונות ולהגדיל את מעגל החשיפה וההשפעה. 

4 תגובות

  1. בעבר היתה הזמנה לבלוגרים לסיור וחשיפת הארגון והעניין בוטל.
    מדוע לא עושים פעילות מול בלוגרים לפרסם את פעילותכם.
    אשמח להגיע לבקור, צילום והתרשמות על מנת לפרסם באתר וברשתות, ואוכל לארגן מספר בלוגרים ועתונאים נוספים לסיור כזה במרכז שלכם ברעננה.

  2. מבורכים אתם.!!!! לא סתם שטרש המילה צדקה היא צ.ד.ק..לעשות צדק ולהביא חסד ולהוסיף חמלה.בלי ציניות!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

הצטרפו לעשרות אלפי אנשים שכבר מקבלים מאיתנו עדכונים שוטפים על פעילויות הארגון וכיצד ניתן לסייע.

עקבו אחרינו

סדנאות תזונה בריאה

זה בריא גם לכיס שלנו

לפרטים והרשמה לסדנאות התזונה של לקט ישראל

הרשמו כאן

שילחו ברכה
והצילו ארוחה

שילחו כרטיסי ברכה מקוונים למשפחה וחברים וסייעו לנו להציל מזון

ריכשו כרטיסי ברכה מקוונים

בשבילכם אלה אגורות

בשבילם אלה ארוחות

עגלו אגורות בכל רכישה בכרטיס האשראי למען הצלת ארוחות

עגלו לטובת לקט
דילוג לתוכן